Za kulisami druku: Kluczowa rola akceptacji materiałów przygotowanych do druku

21 lipca 2023
Udostępnij

Prośba o zaakceptowanie impozycji, przesyłana przez grafika przygotowującego materiały do druku, jest w drukarniach niezwykle istotnym etapem, który na stałe wszedł do standardów pracy działu graficznego. W poniższym wpisie po krótce wyjaśnimy, dlaczego tak ważne jest zaakceptowanie impozycji i jak należy to zrobić. Wektory i rastry Zacznijmy jednak od kilku najważniejszych informacji. Wektory i rastry […]

Prośba o zaakceptowanie impozycji, przesyłana przez grafika przygotowującego materiały do druku, jest w drukarniach niezwykle istotnym etapem, który na stałe wszedł do standardów pracy działu graficznego. W poniższym wpisie po krótce wyjaśnimy, dlaczego tak ważne jest zaakceptowanie impozycji i jak należy to zrobić.

Wektory i rastry

Zacznijmy jednak od kilku najważniejszych informacji. Wektory i rastry są dwoma podstawowymi rodzajami formatów graficznych, z którymi pracują graficy. Wektory są oparte na matematycznych równaniach i wykorzystują punkty, krzywe i kształty do tworzenia obrazów. Rastry natomiast składają się z pojedynczych pikseli, gdzie każdy piksel ma przypisaną informację koloru. Wektory, w przeciwieństwie do rastrów, mogą być dowolnie skalowane i dzieje się to bez utraty jakości. To właśnie wektory podlegają ryzyku modyfikacji w procesie przygotowanie materiałów do druku. Elementy rastrowe są praktycznie bezpieczne.

Impozycja

Kiedy klient przysyła do naszej drukarni plik, jest on zazwyczaj w formacie PDF. Najbezpieczniej będzię jeżeli PDF będzie miał wersję 1.3a. Od wielu lat to się nie zmieniło. Graficy starają się możliwie jak najmniej ingerować w przesłane materiały i/lub pracować na plikach zamkniętych. Po dokładnym sprawdzeniu i potwierdzeniu poprawności przygotowania projektów do druku następuje ich rozłożenie na arkuszu. To tutaj dodawane są wszystkie elementy wymagane do druku i dalszej obróbki produktu, jak kostki kolorystyczne służące do utrzymania kolorystyki lub pasery wyznaczające krawędzie cięcia. Grafik dodaje konieczne elementy i rozkłada je na dużym arkuszu pod druk offsetowy. Proces ten nazywa się impozycjonowaniem.

RIP

Tak przygotowany plik następnie jest przepuszczany przez RIP. Jest to oprogramowanie, które interpretuje dane z pliku na informacje, które posłużą do przygotowania płyt offsetowych pod druk. Stworzony zostaje w ten sposób plik poglądowy, a sam etap jest niezwykle istotny z uwagi na możliwość wystąpienia niepoprawnych interpretacji. Powodów może być wiele, jednak zazwyczaj sprowadzają się one do stosowania nowszych elementów z środowisk programów graficznych. Przykładami takich elementów mogą być niestandardowe czcionki, efekty cieni oraz przezroczystości czy przejścia tonalne. Dlatego też zaleca się, by czcionki zawsze były zamienione na krzywe, a wszystkie efekty spłaszczone. To właśnie w tym momencie drukarnia nie może brać odpowiedzialności za sposób działania oprogramowania różnych producentów takich jak Adobe, Corel i innych mniejszych deweloperów oprogramowania. Sposób zapisywania, odczytywania i konwertowania plików graficznych pomiędzy tymi poprogramowaniami może powodować konflikty. Ewentualne konsekwencje tych konfliktów mogą spowodować uszkodzenie zawartości merytorycznej druku.

Preflight

Operatorzy graficzni wyposażeni w narzędzia informatyczne ( preflight ) starają się wyłapywać takie niedoskonałości i w sposób nieinwazyjny je poprawiać. Niemniej, nie znają oni całego projektu, dlatego ten moment jest kluczowy i wymaga z naszej strony kontaktu z klientem w celu akceptacji materiałów przygotowanych do druku.

Projekt i wykonanie:webjaksklep.eu