Sposób dostarczenia materiałów
Materiały mogą być dostarczane na następujących nośnikach:
- e-mail: kadruk@kadruk.com.pl (pliki nie większe niż 10 Mb)
- Serwer FTP, pliki produkcyjne proszę umieszczać na serwerze drukarni KAdruk w folderze odpowiadającym nazwie firmy/ instytucji.
- Nazwa hosta: ftp://kadruk.com.pl
- login: user@kadruk.com.pl
- hasło: user2kadruk
- Każdorazowo wysłanie plików na serwer Ftp prosimy potwierdzić e-mailem.
- Oprócz załadowania pliku na serwer drukarni lub dostarczenie plyty CD, DVD, proszę przesłanie pliku poglądowego JPG w wiadomości email w celu dodatkowej kontroli.
- Oprawa klejona: materiał powinien być dostarczony w postaci jednego pliku zawierającego strony wewnętrzne oraz jednego zawierającego materiał na okładkę (strony i grzbiet).
Przygotowanie plików
- Pliki powinny być dostarczone w formacie PDF w wersji 1.3 dla przemysłu poligraficznego.
- Wymagane spady jakie powinien posiadać plik powinny wynosić 3mm. Proszę nie umieszczać dodatkowych elementów na spadach, gdyż zostaną one ucięte. Tekst oraz grafikę proszę umieszczać w bezpiecznej odległości od krawędzi dokumentu, która powinna wynosić 3 mm.
- Minimalna wartość dpi, jaką publikacja powinna posiadać wynosi 300 dpi. W przypadku formatów A1i B1 może wynosić 200 dpi.
- Wysyłany plik w tym formacie powinien nie zawierać przezroczystości (w tym gradientów, soczewek itp.).
- Pliki powinny być kompozytowe, nieseparowane.
- Wszystkie teksty przed wysłaniem do drukarni, należy przekształcić w krzywe. W przypadku dużej ilości krzywych, należy uważać, aby zbyt duża ich ilość nie znajdowała się w jednym obiekcie, gdyż może to skutkować problemami w przetwarzaniu plików.
- Ze względu na powszechność czcionek internetowych nie przystosowanych do druku zawsze należy czcionki zamienić na krzywe. Nie sugeruje się używania czcionek osadzonych i tym bardziej czcionek nieosadzonych.
- Do prac kolorowych stosować przestrzeń barwną CMYK, wszystkie kolory „Spot Color” powinny być zamienione na CMYK.
- Praca 4-kolorowa powinna być przygotowana w kolorach CMYK. Nie mogą się w niej znajdować elementy RGB, „Lab”, „Spot Color” („Pantone”).
- Praca, która ma być drukowana w kolorach „Pantone”, powinna mieć dodatkowe kolory przygotowane jako „Spot Color”. Wszystkie elementy „Spot Color” dotyczące danego koloru „Pantone” muszą mieć tę samą nazwę.
- Jeśli uzgodniony był druk koloru dodatkowego wymagane jest przesłanie pliku, na którym będzie naniesiony tylko i wyłącznie obszar z dodatkowym kolorem. Ponadto, prosimy o przesłanie pliku poglądowego całego dokumentu z dodatkowo naniesionymi obszarami w kolorze dodatkowym.
- Pliki PDF nie powinny być wykonane na serwer OPI.
- Wraz z plikami należy dostarczyć wydruki z drukarki (makieta). Dostarczone pliki powinny być już po ostatecznych korektach tekstowych.
- Do miejsc, których kolorystykę klient uznał za ważną i konieczną do odwzorowania w największym stopniu, należy dostarczyć
- Drukarnia jest w stanie zrobić wydruk próbny na życzenie Klienta. W momencie podpisania wydruku zostaje zaakceptowany schemat kolorystyczny, który jest podstawą weryfikowania koloru podczas druku.
- Pliki PDF nie powinny zawierać profili ICC chyba, że klient świadomie je umieści i zna ich działanie.
- Nie należy umieszczać paserów montażowych, wymagane jest zaznaczenie marginesów górnego i grzbietowego.
- W obszarach czarnej apli należy dołączyć 60% Cyanu, 40% Magenty i 40% Yellow.
- Czarny tekst w publikacji musi być jednolitym kolorem czarnym.
- Czarne teksty na kolorowym tle muszą być nadrukowane (użyta opcja overprint).
- Sposób nadrukowania koloru czarnego (black overprint) powinien być określony w zamówieniu i uwzględniony w przygotowaniu PDF-a.
- Białe elementy lub teksty musza być wybrane (użyta opcja knockout).
- Sposób nadrukowania koloru białego (white overprint) powinien być określony w zamówieniu i uwzględniony w przygotowaniu PDF-a. Kolor Biały w druku offsetowym arkuszowym nie może być nadrukowany. Przygotowanie pliku pdf z kolorem Biały z włączoną opcją overprint jest błędem.
- Do każdej strony reklamowej należy dołączyć kolorystyczną odbitkę zatwierdzoną przez klienta.
- Odbitki próbne powinny być wykonane po ostatniej korekcie plików przekazanych do drukarni.
- Niedopuszczalne jest przechodzenie ilustracji na kilka milimetrów na sąsiednią stronę.
- Należy zwrócić uwagę, aby w pracy nie występowały linie grubości włosa (hairline).
- Minimalny stopień pisma drukowanego jednym kolorem wynosi 6 pkt. dla kroju jednoelementowego, a 7 pkt. dla krojów dwuelementowych.
- Minimalny stopień pisma drukowanego więcej niż jednym kolorem wynosi 8 pkt. dla kroju jednoelementowego, a 10 pkt. dla krojów dwuelementowych.
- W przypadku materiałów, w produkcji których wymagany jest wykrojnik prosilibyśmy o przesłanie plików z materiałem do druku, ze schematem wykrojnika oraz pliku przedstawiającego materiał w obszarze wykrojnika.
- Materiały, które będą tłoczone prosimy przesyłać w trzech plikach. Pierwszy plik powinien zawierać grafikę. Drugi powinny przedstawiać sam obszar, który będzie poddawany tłoczeniu. Natomiast ostatni powinien przedstawiać całą grafikę z naniesionymi w sposób widoczny obszarami poddawanymi tłoczeniu.
- Materiały, które będą nadrukowane na gorąco techniką hotprint prosimy przesyłać w trzech plikach. Pierwszy plik powinien zawierać grafikę. Drugi powinny przedstawiać sam obszar, który będzie poddawany nadrukowi na gorąco. Natomiast ostatni powinien przedstawiać całą grafikę z naniesionymi w sposób widoczny obszarami poddawanymi nadrukowaniu.
- Maska na lakier UV musi zawierać w projekcie tylko jeden kolor, którego wartość powinna wynosić 100%.
- Drukarnia wymaga by podczas przesyłania pliku z maską na lakier uv, dołączyć podgląd maski w pliku bitmapowym.
- W pliku powinny również występować puste strony, jeżeli takie występuję w pracy.
- Wszystkie pliki dostarczone do produkcji powinny być wygenerowane w ten sam sposób, na stronach o jednakowych wymiarach w całej publikacji.
- Jeżeli rozmiar projektowanego grzbietu jest nieznany, prosimy o przesłanie 1 i 4 strony oraz grzbietu wspólnie w jednym pliku na trzech kolejnych stronach. Podobnie powinny być przygotowane wewnętrzne strony okładki.
- Oprawa klejona: jeśli grzbiet jest z góry znany lub został ustalony na podstawie makiety prosimy o przygotowanie 1, 4 strony okładki i grzbietu wspólnie na jednej stronie. Podobnie powinny być przygotowane 2 i 3 strona.
- Oprawa klejona: W przypadku publikacji, w których zdjęcia przechodzą z drugiej strony okładki na pierwszą stronę środków drukarnia powinna zostać dodatkowo poinformowana.
- Oprawa klejona: Wszystkie strony publikacji wyłączając strony okładki powinny posiadać spady z każdej z czterech stron.
- Oprawa twarda: zapas materiału uwzględnionego na zawinięcie powinien wynosić 15 mm.
Sposób naświetlania, standardowo stosujemy liniaturę:
- 133lpi/2400dpi – dla papierów offsetowych
- 175lpi/2400dpi – dla papierów powlekanych
Nazewnictwo plików
- Cała publikacja może być w jednym, bądź kilku plikach tak jak to jest w przypadku książki. W nazwie pliku powinny zawierać się następujące informacje: ilość stron, tytuł pracy oraz nazwę klienta (wydawcy). Do numerów stron dodajemy zera.
- W przypadku wysyłania poprawek prosimy o nie wysyłanie ich z tą samą nazwą co pliku wcześniej przesłanego. Prosimy o dodawanie sufiksów.
Najczęściej popełniane błędy:
- Nie zakrzywione teksty, czcionki i inne elementy wektorowe
- Zdjęcia o niskiej rozdzielczości
- Za małe spady lub ich brak
- Prace zawierające elementy lub zdjęcia RGB lub inne niż CMYK lub PANTONE
- Nadruk białych elementów lub tekstów
- Zbyt cienka grubość linii
- Zbyt małe rozsunięcie punktur i linii cięcia (offset powinien wynosić minimum 9 punktów)
- Brak nadruku czarnych tekstów lub innych elementów
- Niewłaściwe używanie profili kolorystycznych ICC. Profili używamy tylko do konwersji bitmap w Photoshopie i nie dołączamy do pliku docelowego.
Sprawdzenie zapisanych plików
Bywa, że po zapisaniu do PDF czy TIFF, niektóre efekty użyte w programach graficznych, mogą odbiegać od naszych oczekiwań. Dlatego też, po konwersji, należy poświęcić jeszcze chwile i sprawdzić, czy żaden z elementów projektu nie uległ zniekształceniu lub zniszczeniu. Należy też zwrócić uwagę na wymiary formatu netto i brutto, gdyż niektóre oprogramowanie może mieć dodatkowe opcje, które mogły na to wpłynąć bez wiedzy zleceniodawcy. Dopiero po ostatnim sprawdzeniu już w docelowym rozszerzeniu, można przekazać plik drukarni.