Lakierowanie UV

15 czerwca 2020
Udostępnij

Sitodrukowe lakierowanie Uv to operacja technologiczna, która polega na położeniu na przygotowanym podłożu warstwy lakieru i utrwaleniu go przy pomocą światła UV. Teoretycznie lakierowanie UV zabezpiecza zadrukowane arkusze przed zarysowaniami i i wilgocią. Główną funkcją lakieru UV jest funkcja ozdobna.

Sitodrukowe lakierowanie Uv to operacja technologiczna, która polega na położeniu na przygotowanym podłożu warstwy lakieru i utrwaleniu go przy pomocą światła UV. Teoretycznie lakierowanie UV zabezpiecza zadrukowane arkusze przed zarysowaniami i i wilgocią. Główną funkcją lakieru UV jest funkcja ozdobna.

Nie powinno się mylić lakierowania UV z lakierami występującymi w druku offsetowym i druku offsetowym UV. Są to zupełnie inne metody uszlachetniania szczególnie pod kątem końcowego efektu.

W ramach sitodrukowego lakierowania UV występują różne rodzaje lakierów, które można użyć w ramach operacji oraz różne metody, które przynoszą różne efekty.

Ze względu na nieoczekiwany efekt lakierowania sitodrukowego nie stosuje się lakierowania na papiery niepowlekane.

Lakierowanie UV miejscowe lub inaczej mówiąc punktowe, selektywne albo wybiórcze jest powszechnie znaną metodą uszlachetniania i ozdabiania druku. Polega na położeniu lakieru tylko wybranych miejscach na arkuszu. Lakierowanie miejscowe jest metodą kładzenia lakieru a nie rodzajem lakieru. Miejscowo, zatem, można położyć każdy rodzaj z wymienionych poniżej konkretnych rodzajów lakierów. Ze względu na podatność na rozciąganie cienkich materiałów nie stosuje się lakierowania UV miejscowego na papiery poniżej gramatury 130 gsm. Z tego samego powodu najmniejsze elementy lakierowane UV nie powinny być węższe niż 0,2mm. Nadwyżka lakieru powoduje również falowanie papieru i uniemożliwia dalszą obróbkę.

Klasyczny lakier miejscowy kładziony z maszyny sitodrukowej ma wysokość 5 mikronów. W praktyce jest płaski i tylko lekko wyczuwalny pod palcami.

Lakier UV błyszczący jest często stosowany w parze z folią matową aby podkreślić efekt miejscowego wybrania. Najczęściej to kreatywność projektanta uzasadnia zastosowanie tego uszlachetnienia.

Żadziej stosowany jest lakier UV matowy. Efekt jest analogiczny do wybiórczego lakierowania lakierem błyszczącym z tym, że tu następuje „wymatowienie” fragmentu obrazu.

Lakier wysoki lub potocznie nazywany lakier 3d ma wysokość 15 mikronów. Efekt jest wyczuwalny i widoczny. Sitodrukowego lakierowania wysokiego nie powinno stosować się na dużych powierzchniach tzw. aplach. Lakier na aplach ma tendencje to zapadania się. Ze względu na jego charakterystykę sprawdza się na elementach względnie małych takich jak napisy, drobne graficzne elementy, logo w materiałach reklamowych lub wzorach na tle. Wysokiego lakierowania miejscowego nie powinno się stosować w okolicach bigowania oraz krawędzi obrazu. Należy zachować przynajmniej 1 mm od osi bigowania lub 1 mm od krawędzi cięcia.

Laminat mat musi być w odpowiednim napięciu powierzchniowym. Folia utrzymuje to napięcie po produkcji do około 6 miesięcy. Czasami może zdarzyć się tak, ze lakier UV się nie trzyma może to być wina folii.

Projekt i wykonanie:webjaksklep.eu