Jak dopasować Pantone? Czym jest system kolorów DIC? Nowe, polskie wydanie Akira

1 sierpnia 2021
Udostępnij

To już kolejne wydania Akiry. Zapraszam do zapoznania się z jednym z nieoczywistych etapów wydawniczych. Dopasowanie kolorystyki do przekazanych wzorów. Spokojnie, wszystko to można sprawdzić do mierzalnych parametrów.

Tak to właśnie wygląda. Od japońskiego wydawcy dostajemy arkusze, do których trzeba dopasować kolorystykę polskiego wydania. Japońscy decydenci bywają bardzo drobiazgowi, jeżeli chodzi o zatwierdzenie jakości obcego wydania. Jesteśmy zobowiązani uzyskać zielone światło przed uruchomieniem produkcji. Część arkuszy jest opisana standardem Pantone ale są też kolory w japońskim standardzie Dic. Więcej o Dic napiszemy później – dla zainteresowanych. Zdecydowaliśmy dopasować wszystkie kolory do próbnika Pantone. Ewentualne korekty zrobimy podczas druku.

To jeszcze trochę potrwa. Akira to wymagająca produkcja.

DIC Color System Guide

DIC Color System Guide to system kolorów dodatkowych oparty na teorii kolorów Munsell’a. System ten został stworzony przez DIC Corporation, japońską firmę chemiczną, specjalizująca się w opracowywaniu, produkcji i sprzedaży tuszy, pigmentów, polimerów, specjalnych tworzyw sztucznych i związków oraz biochemikaliów. W Japonii DIC Color Guide oraz inny system kolorów, Toyo Ink, są powszechne i mają porównywalną rolę do Pantone.

DIC Corporation jest podzielony na produkcję farb drukarskich, drobnych chemikaliów, polimerów i materiałów aplikacyjnych. Do tego pierwszego zalicza się produkcja farb offsetowych, farb do wklęsłodruku, farb fleksograficznych, farb do metali, klei do opakowań oraz materiałów drukarskich.

Pierwszy DIC Color Guide został wydany w 1968 roku pod kierownictwem Mitsuo Katsui, Ikko Tanaka i Tadahito Nadomoto – wybitnych projektantów graficznych z Japonii w tamtych czasach. Wytypowali oni kolory bazując na „perspektywie projektanta”.

Podstawowa wersja DIC Color Guide zawiera około 60 różnych odcieni szarości, od popielatego i jasnoszarego po ciemny szaro-żółty kolor. Wzornik DIC Color Guide Vol. 2, który zawiera blade i stłumione kolory, daje dodatkowych 10 szarych kolorów.

Wzorniki DIC Color Guide dzielą się na: Vol.1 (żywe i jasne kolory), Vol. 2 (stłumione i ciemne kolory), Vol.3 (szarości, kolory F Gloss standard, fluorescencyjne, metaliczne, achromatyczne), Vol. 4 (jasne i blade kolory), Vol.5 (matowe i ciemne kolory), Vol. 6 (żywe, mocne kolory). W sumie wszystkie te wzorniki zawierają 2630 kolorów. Do tego dochodzi seria Traditional Colors, która jest podzielona na wzornik Japoński, Francuski i Chiński. Seria ta skupia się na kolorach, które mają swoje korzenie w tych trzech krajach. Traditional Colors of Japan bazuje na kolorach, które były wykorzystywane do farbowania tkanin, Traditional Colors of France zawiera kolory powiązane z jedzeniem oraz roślinnością Francji, a Traditional Colors od China to zbiór uświęconych tradycją kolorów, które pochodzą z chińskiego jedwabiu oraz innych tkanin. Każdy ze wzorników z tej serii zawiera ok. 320 kolorów.

Linki:

https://www.dic-global.com/en/contents/scene/diccolorguide/ – oficjalna strona DIC Corporation

https://www.dic-graphics.co.jp/en/products/dcguide/ – oficjalna aplikacja DIC Color Guide. Zawiera wzorniki kolorów razem z parametrami ich przybliżenia w RGB, HTML, Munsell i CMYK.

Projekt i wykonanie:webjaksklep.eu