Ze względu na to że ostatnio mieliśmy okazję wykonywać próbę drukarską na maszynie offsetowej i na to że jeszcze ten zakres nie był opisywany na naszej stronie umieszczam wyniki z próby drukarskiej. Zakładam, że wielu niedoświadczonym zleceniodawcą lub po prostu zainteresowanym osobom może się to przydać.
Próba próba polegała na wydruku jednego arkusza drukarskiego w rozmiarze a1 czyli 860 na 610 mm na trzech różnych podłożach. Dwa z nich są powlekane i jeden niepowlekany.
Kreda mat 150 gsm
Pierwszym surowcem jest standardowa kreda matowa czyli papier powlekany. Ten materiał charakteryzuje się tym że druk jest bardzo ostry i nasycony. Materiał nadaje się na druk obrazów rastrowych, zdjęć, przejść tonalnych lub grafik. Ogólnie jest to materiał wykorzystywany w wydawnictwach albumowych lub po prostu w reklamie.
Kreda wolumenowa 150 gsm
Drugie podłoże to papier powlekany matowy z tą jednak różnicą że ten materiał jest jednocześnie spulchniany. To znaczy że przy tej samej gramaturze jest on troszeczkę grubszy. Lubimy polecać ten materiał do objętościowych albumów i przepastnych książek ze względu na późniejszą wygodę w użytkowaniu takiego albumu. Jest to materiał który wydaje się bardzo matowy. W odbiorze jest w nim coś pomiędzy surowym papierem niepowlekanym a zwykłą kredą którą nierzadko zleceniodawcy chcieliby ominąć.
Ten materiał nadaje się do książek przede wszystkim. Szczególnie sprawdza się kiedy w książce jest dużo tekstu ale również występują ilustracje kolorowe, a zleceniodawca nie chce iść na kompromis przy jakości zdjęć.
Wydruk na papierze kreda spulchniana mat 150 gsm Wydruk na papierze kreda spulchniana mat 150 gsm
Papier niepowlekany 140 gsm
Trzecim materiałem jest papier niepowlekany o gramaturze 140. Zauważalne jest tu różnica w gamucie czyli ilości kolorów jakie można wydrukować na tym materiale. Obrazy są mniej nasycone i mniej kontrastowe niż wydruki zrobione na papierze powlekanym. Czasami jednak taki sznyt jest zaplanowany i w połączeniu z odpowiednim dobraniem fotografii i stylu albumu może tworzyć bardzo ciekawą kompozycję.
Trzeba pamiętać że na papier niepowlekany trzeba specjalnie przygotować zdjęcia.
Wydruk na papierze niepowlekanym 140 gsm Wydruk na papierze niepowlekanym 140 gsm
Różnica w kolorystyce
Różnica w kolorystyce widoczna jest pomiędzy materiałami powlekanymi i niepowlekanymi. Zdjęcia na papierze niepowlekanym są mniej nasycone i mniej kontrastowe.
Porównanie ostrości
Porównując wydruki pod względem ostrości zdjęć i widoczności szczegółów to wydruki na dobrym papierze niepowlekanym nie ustępują znacznie wydrukom na papierze powlekanym. Różnica jest zauważalna ale jeżeli nie jest to kluczowa kwestia to można rozważać papier niepowlekany jako materiał do druku swojej publikacji.
Zakres szczegółów na papierze niepowlekanym Zakres szczegółów na papierze niepowlekanym Zakres szczegółów na papierze niepowlekanym
Zakres szczegółów na papierze powlekanym Zakres szczegółów na papierze powlekanym Zakres szczegółów na papierze powlekanym
Zakres szczegółów na papierze powlekanym Zakres szczegółów na papierze powlekanym Zakres szczegółów na papierze powlekanym
Zdjęcia na papierze niepowlekanym potrafią zachować szczegóły nawet kiedy są oglądane z bardzo bliskiej odległości lub przez lupę.
Papier niepowlekany Papier powlekany Papier niepowlekany Papier powlekany
Na zdjęciach w poście na blogu może nie wszystko jest widoczne. Arkusze z tej próby dostępne są na miejscu w drukarni.